این مطلب ۵۰۶۷ بار خوانده شده

الگوی تربیتی فرزندان از نگاه حضرت امام خمینی(ره)

منیرنت: امام صادق (علیه السلام) فرمودند:
«إِنَّ اللَّهَ عَزَّ وَ جَلَّ جَعَلَ‏ لِلشَّرِّ أَقْفَالًا وَ جَعَلَ مَفَاتِيحَهَا أَوْ قَالَ مَفَاتِيحَ تِلْكَ الْأَقْفَالِ الشَّرَابَ وَ الْكَذِبُ شَرٌّ مِنَ الشَّرَابِ؛[۱] خداوند عزوجل بر اعمال شر قفل‌هایی زده و کلید آن را شراب قرار داده و دروغ بدتر از شراب است.».[۱]
لذا یکی از سفارش‌های بزرگان دین ترویج صداقت و راستی و ارائه الگوی تربیتی به فرزندان و کودکان می‌باشد.
حضرت امام خمینی (رحمه الله علیه) نیز این مسئله را به والدین و معلمان گوشزد می‌کند و در وهله اول وظیفه آنان می‌داند تا با در پیش گرفتن صداقت و درستی الگوی خوبی برای تربیت فرزندان و کودکان باشند.
ایشان خطاب به مادران و معلمان فرمودند:
اين [تربيت‏] هم از دامن شما خانم‌ها بايد شروع بشود. از دامن شما بايد اين مطلب شروع بشود كه بچه‏‌ها را تربيت كنيد، يك تربيت صحيح اسلامى. به اينكه خودتان [وقتى‏] بچه در دامنتان هست، همراهتان هست، همه چشم و گوشش به فعل و قول شماست، از شما دروغ نشنود بعد دروغگو درآيد از كار. اگر اين ديد مادر دروغ‏ مى‏‌گويد، بعد هم ديد پدر دروغ مى‌‏گويد، اين دروغگو مى‌‏شود. اگر ديد مادر آدم صحيحى است، پدر آدم صحيحى است، اين صحيح بار مى‌‏آيد. اين صحيح كه بار آمد، شما تحويل مدرسه مى‌‏دهيد. اگر معلم يك معلم صحيحى باشد، از مدرسه اين افراد صحيح بيرون مى‌‏آيند؛ و يك جامعه صحيح مى‌‏شود.[۲]
و در جای دیگر به نقش مهم تربیتی مادر اشاره کرده و می‌فرماید:
بچه‏‌ها آن علاقه‌‏اى كه به مادر دارند به هيچ كس ندارند. آن چيزى كه از دهان مادر و از زبان مادر مى‌‏شنوند در قلبشان ثابت مى‌‏ماند...اگر مادرها مادرهاى بافضيلت باشند، اولادهاى بافضيلت تحويل مى‌‏دهند. اولاد بافضيلت كشور را درست مى‌‏كند. درست شدن كشورها مرهون شماهاست. مرهون شما مادرهاست. خرابى و آبادى كشورها تابع شماهاست.[۳]
برخی از والدین در مقابل اصرار خواسته فرزندشان به او وعده می‌دهند؛ اما در عمل توجهی به آن وعده ها نمی‌کنند و گمان می‌کنند این کار جایز می باشد؛ در حالی که این کار نه تنها یک الگوی منفی جهت آموزش دروغ گویی به فرزندان است، بلکه خود دروغی بوده که گناه برای آن شخص می نویسند.
امام علی(علیه السلام) در این مورد می فرمایند:
«لَا يَصْلُحُ‏ مِنَ‏ الْكَذِبِ‏ جِدٌّ وَ لَا هَزْلٌ وَ لَا أَنْ يَعِدَ أَحَدُكُمْ صَبِيَّهُ ثُمَّ لَا يَفِيَ لَهُ إِنَّ الْكَذِبَ يَهْدِي إِلَى الْفُجُورِ وَ الْفُجُورَ يَهْدِي‏ إِلَى النَّار...؛[۴]دروغگویی شایسته انسان نیست؛ نه به شوخی و نه جدی. همچنین شایسته نیست کسی به دخترش وعده‌ای بدهد و به آن وفا نکند؛ زیرا دروغ به فجور می‌انجامد و فجور به آتش.»
نکته مهم این روایت از دو جهت است یکی اینکه مردم گاهی از اوقات دروغ گفتن به کودکان را مصلحت‌آمیز می‌دانند و به آن اهمیتی نمیدهند لذا امام (علیه السلام) می‌فرماید که گمان نکنند دروغ محسوب نمی‌شود، یا دروغ در این مورد جایز است. و جهت دیگر اینکه این دروغ گفتن تاثیر نامطلوبی بر کودک می‌گذارد.
نتیجه اینکه بر اساس روایات و سفارش بزرگان دین از جمله حضرت امام خمینی(رحمت الله علیه) والدین خصوصا مادران نقش تربیتی مهمی در الگو بودن برای فرزندان دارند و اینکه باید با رفتار و گفتار صادقانه، آنان را با اصل صداقت در زندگی آشنا و تربیت نمایند.

منابع:

[۱]. الكافي،شیخ کلینی،چاپ الإسلامية، ج‏۶، ص ۴۰۳.‌
[۲]. صحيفه امام، ج‏۷، ص ۲۸۶.
[۳]. صحيفه امام، ج‏۷، ص ۴۴۴.
[۴]. وسائل الشيعة، شیخ حر عاملی، ج‏۱۲، ص ۲۵۰

انتهای پیام/م

بانک پاورپوینت

نظرسنجی

نظر شما در مورد طراحی سایت جدید ما و مقایسه آن با سایت قبلی چیست؟
سایت جدید بهتر است
۳۰%
سایت قبلی بهتر بود
۴۳%
سایت جدید خوب است اماکامل و جامع نیست
۱۸%
نظری ندارم
۹%
تمام آرا: ۱۴۸