این مطلب ۳۲۴۵ بار خوانده شده

خانواده دراسلام وايران:روابط اخلاقي متقابل والدين و فرزندان

مقدمه :

 

يکي از ارکان عمده نظام خانواده در اسلام فرزندان هستند ، که از نظر اخلاقي ،حقوقي خواهند داشت ووالدين نيز بر آنها حقوقي دارند .

 

 

 

 

 

* حقوق فرزندان بر والدين

 

پدر و مادر بايد نسبت به پرورش خانوادگي فرزندان جديت کامل داشته باشند . تعبير فرزند صالح در متون ديني زياد بکار رفته و مفهوم آن ، فرزندي است که شايسته و صالح باشد . ولد شايسته تحت تأثير پدران و مادران خود است . حديثي از امام باقر(ع) که مي فرمايند: يحفظ الاطفال بصلاح ابائهم : مصونيت اطفال د رپناه و مصلحت و شايستگي پدران و مادران است.

 

 

 

 

 

در قرآن آمده است که :

 

و الذين آمنوا و ابتعهم ذريتهم باعان التحضا بهم ذريتهم و القناهم من عملهم من شي .

 

فرزندان در ايمان تابع پدرانشان مي کنيم . اگر پدران و مادران ايمان داشته باشند .قطعاً پدر و مادر بر اساس همان ايمان ، اجر خواهند برد . در روايت نقل شده که در خواستهاي پدر بايد در حد توان کودک باشد و کودک را به طغيان و دروغگويي وادار نکند . بنابر اين ولد صالح فرزندي است که علاوه بر اينکه پدر ومادر در پرورش ايمان ، اخلاق و رفتار او کمال جديت را بکار مي برند ، از نظر سلامت جسمي روحي و عقلاني نيز جديت کامل را دارند .

 

 

 

مورد بعد انتخاب نام نيک است . در ماده ۷ کنوانسيون حقوق کودک نيز به آن اشاره شده است، اما اسلام قرنها پيش ، اين بحث را مطرح کرده است و نهادن نام نيک را ( حتي زماني که در رحم مادر است ) مستحب شمرده است . عرفاً نيز همينطور است .زيرا نام نيک موجب سربلندي بچه و نام زشت موجب تحقير او مي گردد .

 

 

 

 

 

والدين نيز از نظر اخلاقي ،حقوقي بر فرزندان دارند که به شرح ذيل است :

 

۱)    شکر گذاري خداوند : درسوره لقمان آيه ۱۴به  بحث شکر گذاري فرزندان از والدين مي پردازد .

 

 

 

۲)  احسان و احترام به والدين : خداوند در آيه اي کوچکترين انزجار را نسبت به پدر و مادر نفي مي کند . در آيه ۲۳ سوره اسراء آمده که نسبت به پدر و مادر اف هم گفته نشود . اف به معني کوچکترين اظهار اکراه و ابرو در هم کشيدن است .

 

 

 

۳)  دعاکردن براي والدين : آيه ۲۱۵ سوره بقره مي فرمايد :با يادآوري دوران کودکي از خداوند طلب آمرزش پدر و مادرتان را فراهم بکنيد . همچنان که پدر و مادر بچه را در دوران کودکي و صغار تربيت کرده اند .

 

 

 

 

 

* تأثير فردي و اجتماعي نام هاي سوء

 

 پدر و مادر بايد براي فرزند اسمي انتخاب کنند که در همه زمان ها مناسب باشد و در جامعه قابل طرح باشد در غير اينصورت موجب سلب آرامش ، عدم اعتماد به نفس و گوشه گيري فرد مي شود .

 

ازنظر اجتماعي نيز ،مثلاً براي ازدواج ، نام نيک اثر جاذبه اي دارد. انتخاب نام براي کودک، مشخص کننده مسير تربيتي آينده وي مي باشد .

 

بر اساس آداب خاص اسلامي ، قبل از زايمان بايد براي نوزاد اسم ، انتخاب کرد و رسم نامگذاري داشته باشد و با مشورت اسم او را انتخاب بکند . اسمي که در اثر مقتضيات زمان ، دائم در حال تغيير نباشد .

 

اسم هاي مذهبي ، ملي و اسم هاي داريم که از طبيعت گرفته ايم .و فرزند نمي تواند نام خود را تغيير بدهد . مگر اينکه اسم بر ضد حيثيت عمومي و امنيت اخلاقي باشد . بنابراين پدر و مادر در انتخاب اسم در روز اول دقت کافي داشته باشند .

 

اسم گرچه ظاهري است اما بعلت اينکه به باطن افراد راهنمائي مي کند و روش تربيتي کودک را مشخص مي کند . حتماً بايد از اسامي پسنديده باشد .

 

 

 

 

 

جلسه پانزدهم

 

خانواده در اسلام و ايران : صله رحم

 

 

 

 

 

مقدمه :

 

يکي از عوامل مهم استحکام خانواده ، صله رحم است . صله رحم به معناي ارتباط با خويشاوندان است . در اسلام دامنه خويشاوندان محدود به پدر، مادر و فرزندان نيست . بلکه گستره وسيع تري را شامل مي شود که مستقيماً فرد را به چشمه جوشان اجتماع وصل مي کند . نگاه اسلام به خانواده نگاه وسيعي است و براي آن قواعد حقوقي تنظيم مي کند . بحث اخلاقي و روابط عاطفي خانواده را نيز مطرح مي کند از قبيل صله رحم و ذي القربي که در قرآن بکار رفته است .

 

 

 

 

 

* حقوق خويشاوندان در قرآن کريم :

 

۱)  احسان و تعظيم به آنها آيه ۳۶ سوره نساء مي فرمايد . واعبدوالله ولاتشرکوا به شيئاً و بالوالدين احسانا و بذي القربي و پرستش خواوند و احسان به والدين و خويشاوندان در عرض يکديگر قرار گرفته اند .و افراد خانواده را ولو در طيف هاي وسيعتر بهم متصل مي کند .

 

 

 

در آيه ۹۰ نحل ( ان الله يأمر بالعدل و الاحسان و ابتاء  ذي القربي )

 

 خداوند به ارتباط و بذل و عطا به خويشاوندان فرمان مي دهد .

 

 

 

۲)  بهره مندي از ارث : خداوند در ميان طبقاتي که براي ارث تعيين کرده است علاوه بر پدر ، مادر و فرزندان ، عموها ، دايي ها ، خواهر ها ، خاله ها ، اجداد و جدات همه را در ميان طبقات ارث جايگزين کرده است .

 

 

 

(آيه ۸ سوره نساء مي فرمايد) : به خويشاوندي هم که ارث نمي دهند شما از اموالتان خودتان به وي بدهيد .

 

 

 

حضرت امير (ع) خطاب به امام حسين (ع) مي فرمايند : واکرم عشيرتک فأنهم جناحک الذي به تطير و اصاک الذي اليه تصير و يدک التي بها تصون .

 

کل خويشاوندان را احترام کن چرا که بال و پر تو هستند ، بواسطه آنها پرواز مي کني مسير خودت را پيدا مي کني و به هدف مي رسي ( آن هدفي که در جامعه انسان از طريق خانواده دنبال مي کند .)

 

تلاش اسلام بر گسترش خانواده است ، خانواده در درون خود بزرگ مي شود .

 

 

 

 

 

* تأثيرات منفي و آثار سوء قطع ارتباط با خويشان

 

حديثي از پيامبر است که ارتباط با خويشان موجب طول عمر بيشتر است زيرا يکي از تأثيرات مثبت آن رسيدن به آرامش است و روانشناسان گفته اند که ارتباط دوستي با خويشاوندان موجب طولاني شدن عمر مي گردد . مقصود از ارتباط صله رحم اينست که صله به معني وصل شدن و به خويشاوندان متصل بودن و جدا نبودن است ، آگاهي از وضعيت همديگر با رفت و آمدهاي متعارف است و اين بمعناي دخالت در امور شخصي و داخلي اقوام نيست .در صورت وجود مشکلات مالي ارتباط خويشاوندان مي تواند منجر به سامان دهي گردد .مثل مشکلات مالي حضرت رسول (ع) مي فرمايد . ارتباط با خويشاوندان هم عمر و هم روزي را زياد مي کند اجتماع مرکب از خانواده ها است و مجموع چند خانواده ، يک طايفه است . و در اجتماع به حس مسئوليت پذيري و حس انسان دوستي توصيه مي کنيم و يکي از راههايي که موجب تعاون انسانها به همديگر مي شود ارتباط قومي و خويشي است .

 

 

 

 

 

آثار سوء قطع ارتباط با خويشان عبارتست از :

 

۱) در انزوا قراردادن افراد

 

۲ ) سلب  آرامش از افراد 

 

۳) لاينحل ماندن مشکلات افراد

 

 

 

 

 

و آثار مثبت ارتباط با خويشان عبارتست از :

 

۱ ) افزايش خود باوري 

 

۲) احساس اعتماد به نفس

 

۳) تکامل و توکل در جامعه

 

www2.irib.ir/amouzesh/j/poudman_hoghogh/page26.htm

 

 

 

مفهوم لغوی عقوق

عقوق از نظر لغوی به معنای شکافتن و بریدن است و عقوق والدین به معنای نافرمانی از والدین، بی‌احترامی نسبت به آنان، کوچک‌شمردن و قطع ارتباط با آنهاست.
عاق والدین کسی است که با برخوردهای ناشایست موجب نگرانی و نارضایتی آنان را فراهم سازد.
روایات فراوانی در مذمت عقوق والدین از اهل بیت علیهم السلام نقل شده است که به دو نمونه از آنها اشاره می‌شود:
پیامبر می‌فرماید:«از عقوق والدین بپرهیزید زیرا بوی بهشت از پانصد سال راه به مشام می رسد ولی هیچ گاه به کسانی که در حق والدین کوتاهی و کم لطفی دارند و ناراحتی و نارضایتی آنان را فراهم می سازند نمی رسد

امام صادق علیه السلام می‌فرماید:«هر کس که با خشم به والدین خود نگاه کند خداوند نمازش را قبول نمی کند هر چند که آنان در حق وی ظلم و کوتاهی کرده باشند

 

مجلسی در شرح کافی می گوید: عقوق والدین به این است که فرزند حرمت آنها را رعایت نکند و بی ادبی نماید و آنها را به سبب گفتار یا رفتاری برنجاند و آزار و اذیت کند و در مواردی که از نظر عقل و شرع مانعی ندارد از آنها نافرمانی کند که از گناهان کبیره محسوب می شود .

رسول خداصلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم فرمود : خداوند را دو ملک است که یکی از آنها می گوید خدایا از هر شری و آفتی نیکی کننده به والدین را نگهدار و دیگری می گوید : خدایا عاق والدین را به سبب اینکه به آنها غضب نمودی، هلاک کن و البته دعای ملک هم مستجاب است.

حضرت امام هادی علیه‌السلام می فرمایند : عقوق والدین کمی مال و آبرو و عمر را در پی دارد و به ذلت در دنیا می کشد.

آیا در زندگی باعث رنجش و آزردگی پدر و مادر شده اید ؟اگر جواب شما مثبت است تا دیر نشده جهت رضایت پدر و مادر خود تلاش کنید زیرا در روایت از پیامبر ذکر کردیم که رضایت خداوند در رضایت والدین است .مواردی که اطاعت از پدر و مادر واجب است

سفر واجب و سفر مستحب بدون رضایت پدر و مادر حرام است (نماز هم در این سفرها تمام است)

در واجب کفائی (اگر کسانی آن را انجام دهند از گردن من ساقط است) اگر شرکت فرزند موجب اذیت پدر و مادر بشود در این صورت نباید فرزند آن واجب کفائی را انجام دهد و بیشتر بشود .

روزه مستحبی اولاد اگر سبب اذیت پدر و مادر بشود حرام است

اعتکاف فرزند بدون رضایت پدر و مادر اگر موجب ناراحتی آنان باشد باطل است .

اگر رفتن به نماز جماعت موجب ناراحتی پدر و مادر شود جماعت را ترک کند .

نذر و عهد اولاد بدون رضایت پدر و مادر باطل است مگر در واجبات و یا ترک حرام باشد .

اگر پدر و مادر فرزند خود را به کاری امر کنند و وقت نماز برسد باید نماز را به تاخیر بیندازد و امر آن را اطاعت کند .

--------------------------------------------------------------------------------

همه‌ی پدر و مادرها انتظاراتی از فرزندانشان دارند که به آن حقوق والدین می‌گویند.

 

حقوق والدین عبارتند از:

۱-به پدر و مادر احترام بگذاریم هر چند شیعه نباشند.

۲-با آنها مصاحبت کنیم.

۳-کوچکترین کلمه‌ای که سبب آزار و اذیت آنها شود نگوییم.

۴-نیازهای پدر و مادر اعم از مادی و غیر مادی را برآورده سازیم.

۵-با مهربانی و دلسوزی آنها را نگاه کنیم.

۶-صدای خود را از صدای آنها بلندتر نکنیم.

۷-جلوتر از آنها حرکت نکنیم.

۸-اگر پس از مرگ دینی برگردن آنها بوده که نتوانسته‌اند آن را ادا کنند دین را ادا کنیم و برای آنها طلب استغفار کنیم.

 

ممکن است بعضی از پدر و مادرها یک یا چند نکته‌ای که ما در این‌جا آورده‌ایم به ظاهر ایشان مهم نباشد اما با انجام این کارها می‌توانیم به آنها بفهمانیم که این نکته‌ها جزئی از حقوق پدر و مادر است.

 

امام باقر علیه‌السلام می‌فرماید: مردی نزد رسول خدا آمد و گفت شوق و نشاط جهاد دارم.

حضرت فرمود: جهاد کن در راه خدا زیرا اگر کشته شوی نزد خدای زنده‌ای و روزی می‌خوری و اگر به غیر شهادت در آن راه به صورت دیگری بصیری پاداشت با خداست و اگر برگردی از گناهان پاک شده‌ای همچنان که از مادر متولد شده‌ای. گفت: پدر و مادر پیری دارم که به من انس دارند و از رفتن من ناراحت می‌شوند.

 

حضرت فرمود: پس نزد آنان بمان قسم به کسی که جان من در دست اوست انس یک شبانه‌روز آنها به تو از یک سال جهاد بهتر است.

http://daneshnameh.roshd.ir

 

 

 

 

 

 

موضوع:حقوق والدین

 

 

 

در مسير سلوكي كه انشاءالله قصد داريم داشته باشيم ، يكي از مسائلي كه بسيار مهمه ، توبه است ، همون طور كه قبلاً خدمتتون عرض كردم حضرت آدم (ع) توبه شون با ده روز عبادت تكميل شد . اگه بخوايم مراحل توبه رو طي كنيم ، در اين مسير ، موانعي وجود داره كه باعث مي شه توبه تكميل نشه . مسائلي كه در اين مسير خيلي مهمه بحث حقوق والدينه . امشب ، شب سوم محرمه ، شب دختر كوچولوي امام حسين(ع) . انشاءالله قصد داريم در اين شب ، بحث حقوق والدين رو مطرح كنيم .

يه حديث قدسي و بسيار بسيار تكاندهنده هست كه خداوند تبارك و تعالي خطاب به پيغمبر اكرم (ص) مي فرمايد :

“ اي پيغمبر من ! از قول منِه خدا ، به افراد مومن و مؤمنه ( كسي كه ايمان آورده ) و كساني كه دوستدار پدر و مادر هستند ، يعني كسي كه به پدر و مادرش محبت مي كنه و پدر و مادر هم ازش راضي هستن ) بگو هر كاري كه دوست داري انجام بده ، بالاخره من اين توفيق رو بهت مي دم كه لياقت پيدا كني و تو رو بيامرزم . ”

يعني آدم گبر ، يهودي ، منافق ، ضد انقلاب و هر آدمي كه شما براي خودتون فرض كنيد با اين تبصره كه نسبت به پدر و مادرش احترام داشته باشه و پدر و مادر ازش راضي باشن ، خداوند بالاخره در آينده مي آمرزدش . و بعد در ادامه همين حديث خداوند مي فرمايد : “ اما قل لعاق الوالدين اني لا يغفرك . . . ” اما به كسي كه عاق والدين هست ، ( كسي كه پدر و مادر ازش ناراضي هستن ، خداوند با همون خطاب مي فرمايد : به اينها هم بگو ) هر كاري مي خواي انجام بده ! ( جبهه برو ، نماز شب بخون ، نماز جمعه ات ترك نشه ، نماز جماعتت ترك نشه ، جلسات هياتت ترك نشه ، اين قدر سينه بزن تا سينه ات كبود بشه ، اين قدر گريه كن تا چشمات خشك بشه ، اما چي ؟! ) “ اني لا يغفرلك ” تو يكي رو نمي آمرزم !

خدايا ! داري با بنده هات لج مي كني ؟! مي فرمايد : مگه من از پدر و مادر رحيم تر و مهربان تر خلق كردم كه شما با اينها هم نمي تونيد رابطه خوب برقرار كنيد ؟! كسي كه حق پدر و مادر رو رعايت نمي كنه چه توقعي داره كه من ببخشمش !؟ من خدا يقيناً چنين بنده اي رو نمي بخشم . اين خيلي حرف مهميه .

شماهايي كه صبح تا شب برنامه تون اينه : اهل نماز جماعت هستيد ، اهل مناجات ، اهل گريه و سينه و سحرخيزي و . . . دقت كنيد ! اينها همه خوبه ، اما بايد بدونيد كه تكليف شما در رابطه با پدر و مادر چيه ؟ چه مسائلي رو بايد رعايت

كنيد ؟ از چه مسائلي بايد پرهيز كنيد ؟ و . . .

من اول آيه شريفه قرآن رو مي خونم ، و بعد تفسيري كه علامه طباطبايي (ره) در الميزان از اين آيه دارن . و بعد مي ريم سراغ كتاب بسيار گرانقدر و ارزشمند و محبوب صحيفه سجاديه ببينيم امام سجاد (ع) در مناجاتي كه در رابطه با والدين دارن تحت عنوان “ في طلب دعاء والدين ” براي والدين شون چه دعايي مي كنن؟چه جوري با خدا صحبت مي كنن ؟

مي خوايم بدونيم از امشب بايد چكار كنيم ؟ امشب اگر مي خواي براي رقيه (س) سينه بزني بايد اول بدوني كه با پدر و مادرت چطور رفتار كني؟

خداوند تبارك و تعالي در آيه شريفه قرآن نسبت به پدر و مادر سفارشي مي كنند . ( معناي تحت اللفظي يه تكه از آيه كه ما مي خوايم ازش استفاده كنيم اينه ) نسبت به پدر و مادر اين گونه باش ، “ به پدر و مادرت اُف نگو ! ” اين يه معناست . اما علامه طباطبايي در تفسير اين آيه كه به پدر و مادر اُف نگو ، مي فرمايند : يعني اينكه اگه پدر و مادر به حق يا ناحق تو رو اذيت كردن و يا كتك زدند ( كه اين كتك مال سن هاي پائينه ، براي بزرگترها معمولاً اذيت و آزار هست ، زخم زبونه) بهشون اُف نگو ، حالا به اصطلاح امروز ، يعني صدات رو بلند نكن و حتي آخ هم نگو . پدر و مادر پير مي شن ، توقع شون نسبت به بچه ها زياد مي شه ، بايد بچه ها اين رو درك كنن ، مي گه : اگه بگي آخ ، مادره ، پيره ، دلش مي شكنه ، ناراحت مي شه . خيلي از علما اين آيه رو اينطوري تفسير كردن . من تفسير نمونه رو هم نگاه كردم همين جوري بود . جامعه التفاسير رو هم نگاه كردم ديدم نظر خيلي از علماء همينه . خيلي حرف بالاييه . خيلي !

آقا اگر پدر و مادر تو رو اذيت كردن ، با اين كه از اين اذيت ، آزرده و ناراحت شدي ، حق نداري صدات رو بلند كني و

بگي : “ آخ ! چه كار مي كني ؟ اذيت كردي ، ناراحتم كردي ؟ اين چه بلاييه سرم در مي ياري ؟ تو چه پدري هستي ؟ تو چه مادري هستي و . . . ”حق نداري اين رو بگي . ببينيد آيه قرآن تا اين حد داره رعايت ميكنه .

مي گه : آقا ! يعني زير بار زور بريم ؟! بله! پس چي ؟! آقا ! مگه نگفتند كه در دين اسلام زور نداريم ؟! درسته ولي نسبت به پدر و مادر اين استثناء وجود داره ، پدر و مادر هر چي گفتند تا وقتي كه تو رو به حرام وادار نكردند بايد قبول كني .

پدر مي گه : “ من راضي نيستم بري نماز جماعت ” اگه بري نماز جماعتت باطله . ولو اينكه در دين و در فقه سفارش زيادي به نماز جماعت شده . حق نداري بري . از اين بيشتر كه زور نمي گن . مي گه : من راضي نيستم بري نماز جماعت . اين حرف زوره يا زور نيست ؟ خب زوره ديگه . اما بايد دل پدرت رو به دست بياري . تو حرف خدا رو گوش كن خدا خودش كارها رو مرتب مي كنه . خدا خودش كارها رو رديف مي كنه .

مي گه : آقا ! من پدرم عرق مي خوره ، ضد انقلابه و . . . ببين عزيز من ! اولاً تند نرو ! ما توقع مون از پدر و مادرمون بالاست . سعي كنيد توقع تون رو معمولي كنيد . خودت رو كه بيكار هستي و مسؤوليتي نداري با پدرت مقايسه نكن . تو بيكاري ، مي توني نماز شب بخوني ، اون زحمتكشه ، صبح مي ره بيرون ، شب برمي گرده ، خُب خسته است ، شايد نتونه بلند بشه و نماز شب بخونه . حالا كه نماز شب نمي خونه ، كافره ؟! نه ، كافر نيست . نماز شب نخونده . حالا تو دو روز رفتي مشهد ، يه حالي در تو به وجود اومده ، از زمين و زمان طلبكار نشو !!

يكي از برادرها كه الان هم اينجا نشسته ، براي من تعريف مي كرد مي گفت : پدر و مادرم نماز نمي خوندن . صبح ها كه براي نماز بلند مي شدم ، براي اينكه سر و صدايي ايجاد نشه و اذيت نشن ، تا اون جايي كه مي تونستم رعايت مي كردم . اونهام كه ديدن من از وقتي نماز خون شدم ، رفتارم عوض شده ، بعد از مدتي نماز خون شدن . شما فكر مي كنيد فقط با داد و فرياد و قهر كردن مي شه پدر و مادر رو راضي كرد ؟ من در بحث امر به معروف و نهي از منكر گفتم ، پدر و مادر شما ، همين كه احساس كنن اين مسجدي كه مي ري ، اين كانوني كه مي ري ، اين سينه اي كه مي زني و اين ديانتي كه داري شما رو لطيف تر كرده ، و نسبت به پدر و مادر مهربانتر شدي ، تشويق مي شن . هر پدر و مادري باشه ، نظرش برمي گرده ، آخه آدم عقل داره ، مي بينه از وقتي كه بچه اش به فلان هيأت ، فلان كانون ، فلان بسيج ، فلان مسجد رفته سلامش با پدرو مادر گرم تر شده ، بهتر حرف گوش مي كنه . خب جلوگيري نمي كنه . من كساني رو سراغ دارم كه بچه شون رو

مي يارن و به دست ما مي دن ، مي گن : آقا ! ما كه آدم نشديم ، اينو ببريد يه چيزي بشه . پدر و مادرها دوست دارند بچه هاشون خوب باشن . اما وقتي ببينه ، اين جوري نيست ، و بچه از وقتي كه وارد اين محيط مي شه ، يا رفتارش تغييري نكرده و يا حتي بدتر شده ، خُب شك مي كنه ، مي گه : آقا ! شما چه جوري دارين نيرو بار مي يارين ؟!

اومد خدمت پيغمبر(ص) عرض كرد : من مادرم كليمي ( يا مسيحي ) هست ، چه كار كنم ؟ فرمود : احترامت رو به مادرت بيشتر كن . عرض كرد : آقا ! كليميه ، شما رو قبول نداره ! فرمود : من به شما مي گم : بيشتر احترامش كن .

احترامش رو به مادرش خيلي بيشتر كرد . لحظات آخر مرگ مادر بود . گفت : فرزندم ! من هميشه از تو راضي بودم ولي اين اواخر خيلي بيشتر راضي شدم . خيلي خوب شده بودي . گفت : مادر ! من مسلمون شدم . گفت : عجب دين خوبي !! اين دين رو به من هم عرضه كن . مادر هم مسلمون شد و از دنيا رفت ! پيغمبر‌ (ص) فرمودند : اين مادر به بهشت رفت . احترام به پدر و مادر اهميت خيلي زيادي داره .

اما صحيفه سجاديه : امام سجاد (ع) در مناجاتي كه با خدا دارن به خداوند چنين عرض مي كنن : خدايا ! يه كاري كن من از پدر و مادرم طوري بترسم كه انگار يه سلطان قوي و مقتدر و ظالم داره به من دستور مي ده .

وقتي چنين سلطاني بالاي سرت هست و داره به تو دستور مي ده جرأت داري بگي نه ؟! اين درخواست آقا امام سجاد (ع) هست . مي گه : كاري كن كه من اينقدر از پدر و مادرم بترسم و فرمانبردار باشم .

مي گه : آقا ! ما با پدرمون خودموني هستيم ! غلط كردي خودموني هستي ! ما چه حقي داريم كه به بابامون بگيم :

“ تو ” ؟! مي گه : بابا ! تو نمي ياي ؟! من بعضاً اين قدر ناراحت مي شم . يعني چي آقا ؟! حق نداري با بابات اين طور صحبت كني ، حق نداري با مادرت ضمير مفرد صحبت كني . بگو : شما بفرماييد !

مرحوم حضرت امام (ره) نسبت به پدر و مادر كه بماند ، نسبت به حضرت آيت الله پسنديده كه برادر بزرگشون بودن ، چقدر احترام مي گذاشتن .

امام (ره) رهبر انقلاب بودن ، با اين همه تقوا ، اين همه علم ، يقيناً علم حضرت امام (ره) بيشتر از آيت الله پسنديده بود امام (ره) مرجع تقليد بودن ، اين همه اعتبار داشتن ، اما وقتي كه با حضرت آقاي پسنديده به جايي مي رفتن ، امام (ره) پشت سر ايشون راه مي رفتن ! تازه ايشون برادر بزرگشون بودن .

رعايت كنيد . بعد نيايد نامه بنويسيد كه : آقا ! من اومدم ، گريه كردم ، اما حاجتم روا نشد . آقا ! خدا روش رو از من برگردونده ! آقا ! شب قدر خلاص داشتم ، فايده نداشت . آقا ! اين قدر سينه زديم ، كجا رو گرفتيم ؟!

هيچ جا رو نگرفتي چون پدرو مادرت رو نداري ! مرحوم سيد عبدالله شرح و تفسيري بر دعاي كميل دارن ، اولين موردي كه در تفسير دعاي : “ اللهم اغفرلي الذنوب التي تحبس الدعا ” بيان مي كنن ، مي گن : منظور عاق والدين هست . اگر پدر و مادر راضي نباشن دعا حبس مي شه . اصلاً دعا بالا نمي ره ، حاجت روا نمي شه .

يعني چي ؟! همون قدري كه ( حالا نمي گم سلطان جائر )به من ، مدير مدرسه ، استاد دانشگاه و همون قدري كه به يه مسؤول درجه سه اين مملكت ، احترام مي ذاري ، چندين برابر بايد نسبت به پدر و مادر خودت احترام بذاري .

مي بيني طرف جلو ما كه مي ياد دست به سينه ، مرتب ، مؤدب ، تميز ، خوش بيان ، آرام ، خيلي با حال ! اما جلوي پدر و مادرش كه مي ره كاملاً برعكس !

حالا صدات كلفت شده ، فكر كردي خبريه !؟ وقتي كه اراده دستشويي رفتن خودت رو نداشتي ، اين مادرت بود كه هر شب براي تو اون همه زحمت مي كشيد . بدترين چيز براي پدر و مادر اينه كه ببينه هستيش رو براي بچه اش گذاشته ، بچه بزرگ كرده ، حالا سبيلش در اومده ، جلوش ايستاده !!

بعضي از ماها اصلاً خجالت نمي كشيم ! اين برادرها و خواهرهايي كه توي خوابگاه دانشگاه ها هستن ، هفته به هفته با پدر و مادرشون تماس تلفني دارن يا نه دلشون به همين رفيقاشون خوشه ؟! فكر نمي كني مادرت ، پدرت هر يه لقمه غذايي كه مي خوره ، تو دلش مي گه : كاش الان بچه ام اينجا بود ؟! اينجا دلت خوشه كه بازارت گرمه ؟ پدر و مادر رو رها

كردي ؟! قدرشون رو نمي دونيم . خدا رو شاهد مي گيرم ماها نمي تونيم قدر اينها رو بفهميم . كوچكترين لذتي كه

مي خوان ببرن ، ياد بچه شون هستن . مي گن : كاش بچه ام اينجا بود !

بچه رفته آمريكا ، زنگ مي زنن بهش ، مي گن : آقا ! بابات مرده ، نمي ياي ؟ بي معرفت مي گه : نه ، كار دارم ! بعد زنگ مي زنه مي گه : براي بابام يه دقيقه سكوت كردم !!

خدا رو شاهد مي گيرم چنين فرزندي در دنيا و آخرت خير نمي بينه . مي فرمايد : به مانند مادري مهربان ، با آنها ( پدر و مادر ) نيكي كنيد . تر و خشك شون كن . مواظب باش ! چشمت به دهن مادر و پدرت باشه ، ببين چي مي گن ؟ چي مي خوان ؟ استاد ساحلي از يكي اساتيد بزرگ مشهد هستن ، ( يه روحاني جليل القدر و بسيار نوراني ) ايشون مي فرمودن : بارها مي ديدم كه بابام به من مي فرمودن : “ بابا ! يه ليوان آب بده ! ” مي گفت : من مي يومدم آب رو به بابام مي دادم ، اما با خودم مي گفتم : باباي من خودش مي تونه اين ليوان آب رو برداره و بخوره ، چرا به من مي گه ؟! يه روز نشستيم كنار هم ، به ايشون گفتم : بابا ! قضيه آب خواستن چيه ؟ (خوب دقت كنيد ! ) شما اين همه كار دارين ، هيچكدوم رو به من نمي گين ، اين همه كار و مشكلات زندگي دارين ، اين همه در وضعيت مالي تون مشكل دارين ، اصلاً به من چيزي نمي گين ، ولي هر چند وقت يه بار كه من رو مي بينين ، مي گين : بابا ! يه ليوان به دست من بده ، اين قضيه اش چيه ؟! پدرم فرمودن : من كارهاي ديگه اي هم با شما دارم ، اما مي دونم برات سخته ، دلم نمي ياد سختي ات بدم ، از طرفي بچه بزرگ كردم ، دوست دارم اين آبي كه مي خوام بخورم از دست تو بخورم ! دوست دارم بچه ام يه ليوان آب بهم بده . ببينيد ! چقدر توقعات پدر و مادرها پايينه ؟! آخه اين درسته همه زندگي شون رو براي ما بذارن ، بعد ما چهار تا رفيق كه دورمون رو گرفت ، فراموش شون كنيم ؟! ازدواج كه كرديم ، با زن و بچه بريم ، اصلاً پشت سرمون رو هم نگاه نكنيم ؟! خب اين تو دلش چي مي گه ؟! مگه به ما علاقه نداره ؟ مگه دوست نداره ما رو ببينه ؟ مگه اين دوست نداره با ما ارتباط داشته باشه ؟ اين دل شكستن رو كدوم دعا مي خواد جبران كنه ؟ اصلاً حواسمون هست داريم چكار مي كنيم ؟ يه نون مي خواد براي مادرش بخره ، صد تا غرولند مي كنه : خسته شدم ! سخت بود ، فلان بود !!

امام سجاد (ع) مي فرمايد : خدايا ! كاري كن نيكي هاي اون ها اگر چه كم باشه من اونها رو زياد ببينم ( كه كم هم نيست متاًسفانه زياده اما داريم كم مي بينيم ) و بدي هاي اونها اگه داشته باشند و زياد باشه ، من كم ببينم . حالا اينجا دعا چي مي گه ؟ آقا ! امام سجاد (ع) داره مي گه ! اگه اين طوره پاشيم بريم يه دين ديگه انتخاب كنيم ، بي خود هم شيعه رو بدنام نكنيم !

بريد يه دين ديگه انتخاب كنيد . بگيد : آقا ! من گبرم ، همينه كه هست ! تموم شد و رفت ! بي خود امام حسين(ع)رو بد نام نكنيد . خدا رو شاهد مي گيرم روز قيامت يقه تون رو مي گيرن كه چرا امام حسين(ع)رو بد نام كرديد ؟! سينه زن امام حسين(ع)با پدر و مادرش اين جور رفتار نمي كنه !

امام سجاد (ع) مي فرمايد : خدايا ! اگه پدر و مادرم به من ظلم كردند ( ظلم يعني چي؟يعني يه كار بدي رو در حق ما انجام دادن ، حق ما هم نبوده ) يا به حقوق من تعدي و تجاوز كردند ، به صورتيكه از حقوق من كاسته شد ، و يا در بدي به من اسراف و زياده روي كردند طوري كه كاسه صبرم لبريز شد ، و يا حق مرا ضايع كردند و يا واجباتي كه بايد درحق من ادا مي كردند ، ادا نكردند ( بر پدر واجبه كه به بچه اش نون بده ، ممكنه اين حق رو ادا نكرده باشه ، حضرت سجاد (ع) مي گن : اگه پدر و مادري به اين حد با من بدي كردن ) كاري كن كه من اينها رو سريع ببخشم ، به روشون هم نيارم و به مهربوني تو حواله كنم ، بگم خدايا ! اينها در حق من ظلم كردند اما من اينها رو مي بخشم ، چون پدر و مادر من هستن من از اينها راضي مي شم ، چون اينها براي من زحمت كشيدند !

آقا ! خدا جبران مي كنه . خدا رو قبول نداري ؟! امام سجاد (ع) داره مي گه : اگه پدر و مادر بهت ظلم كردند ، ۱ ـ اگه تحمل كني و از رأفت و مهرباني نسبت به پدر و مادر كم نكني ، ۲ـ براشون طلب استغفار مي كني . ۳ـ من امام سجاد

مي گم : خدا جبران مي كنه .

نسبت به پدر و مادر اين طور باش . حالا اگر احياناً اين جوري بوديم ، به قول معروف : زندگي شيرين مي شود . يكي از علماي متعهد مي گفت : يه دكتر اصفهاني ، ساكن مشهد بود ، يه روز اومد پيش من و گفت : آقا ! اين گره ها تو كار منه . دقت كردم ديدم زندگيش پر از مشكلات عجيبه ، بهش گفتم : من يه سؤالي دارم ، گفت : بفرمائيد ! گفتم : آقا ! شما با پدر و مادرت رابطه ات چه طوريه ؟! گفت : والله ، پدرم كه فوت شده ، مادرم زنده است ، من اينجا دكترم ، جراح فلان بيمارستان هستم ، نمي رسم كه زياد بهش سر بزنم ، هر چند وقت يه بار تلفني تماس مي گيرم . گفتم : مادرت از تو راضيه ؟ گفت : راضيه ولي به هر حال به خاطر اينكه كم به ديدنش مي رم ، يه خورده دلخوره . گفتم : من يه چيزي بهت مي گم ، يه نصيحت بهت مي كنم ، اگر اين توصيه رو عمل كردي و اين گره كوري كه توي كارت هست باز نشد ، بيا به من بگو من عبا و عمامه ام رو مي زارم كنار ، ديگه هم منبر نمي رم ! اگر هم باز شد ، باز هم بيا به من بگو تا من به مردم بگم ! گفت : چكار كنم ؟! گفتم : همين امروز پا مي شي مي ري اصفهان ، دست مادرت رو مي بوسي ، بعد هم پاهاي مادرت رو مي بوسي ، اين قدر نسبت به ايشون محبت و رافت به خرج مي دي تا بگه آقا ! من ازت راضيه ، راضيه ، راضي ام !! وقتي احساس كردي قلبش واقعاً نسبت به تو لطيف شده ، بگو : مادر من يه گره كوري توي كارم دارم ، تو برام دعا كن .

مي گفت : اين آقاي دكتر ، يه نگاهي به من كرد و گفت : آقا ! شما چي مي گيد ؟! گفتم : شما برو امتحان كن . رفت ، بعد از يه مدتي اومد پيش من ، گفت : آقا ! اين كار رو كردم ، گره كورم باز شد !

اين قدر به من و امثال من و حسن و حسين و تقي و . . . التماس دعا نگيد . التماس دعا به هم ديگه گفتن خوبه ، اما دعاي اصلي كه بخواد گره كورت رو باز كنه ، دست مادر و پدرته ، اونها بايد دعا كنن . دعاي اونها رد خور نداره ! حالا اگه خداي نكرده پدر و مادر از دنيا رفتن بر طبق روايت ، دست اونها باز تره اگر براشون خيرات و حسنات بفرستي و طلب مغفرت كني ، اونها هم اونجا برات دعا مي كنن و دعاي اونها گيراتره .

اين روايت براي اونهايي هست كه پدر و مادرشون از دنيا رفتن و توي كارشون گير افتاده :

روايت مي فرمايد : شب جمعه كه مي شه اگه پدر و مادري از دنيا رفته باشن ، روحشون مي ياد در خونه فرزند مي چرخه ، به دختر و پسرشون نگاه مي كنن ، مي بينن با زن و بچه نشستن و دلشون خوشه ، نگاه مي كنن مي بينن اينها دارن غذا مي خورن ، تلويزيون نگاه مي كنن ، تخمه مي شكنن ، حرف مي زنن ، به ديد و بازديد فاميل مي رن ، اصلاً به ياد پدر و مادر هم نيستن ، با خودشون مي گن : بچه مون حالا سرش شلوغه ، آخر شب ياد ما مي كنه !

آخر شب مي شه ، مي بينه بچه خسته شد ، خميازه كشيد و به خواب رفت ، اصلاً يادي هم از پدر و مادر نكرد ! دوباره با خودشون مي گن حالا نيمه شب بيدار مي شه ، يه يادي از ما مي كنه . مي بينه بچه مثل مرده خوابيده ! نيمه شب چي؟ ! شب جمعه چيه ؟! اصلاً به فكر اونها نيست . شب جمعه رو تا صبح بچه مي خوابه ، با خودشون مي گن : انشاءالله قبل از نماز صبح بلند مي شه و ما رو دعا مي كنه و بچه اين كار رو نمي كنه . كم كم موقع طلوع آفتاب مي شه و اجازه اينها تموم مي شه . به اينها مي گن : برگرديد ! روايت مي فرمايد : پدر و مادر مي گن : پسرم ! دخترم ! هستيم رو به پات ريختم ، الان به سر و سامون رسيدي ، و من بدبخت اينجا گير كردم ، شب جمعه يه دونه صلوات براي من نفرستادي ، انشاءالله خدا لعنتت كنه . انشاءالله خدا خير و بركت رو از زندگيت بگيره !

روايت مي گه : امير مؤمنين (ع) اومد داخل بازار كوفه ، چهار پايه گذاشت ، داد زد : اي بازاري ها ! خانم ها ! آقايان ! روزها كه به كار مشغوليد ، ظهرها كه غذا مي خوريد و شبها هم كه مي خوابيد . پس كي به فكر شب اول قبرتون هستيد ؟! كي فكر آخرتتون هستيد ؟!

يه دفعه طرف بعد از مرگش ، روز قيامت متوجه مي شه عاق والدينه ! تعجب مي كنه : چرا ؟ مي گن : چرا بعد از رحلت پدر و مادرت به فكرشون نبودي ؟ نفرينت مي كنند مي گن ان شاالله خيرو بركت رو خدا از زندگي ات بگيره . خيلي سخته آدم يه شب جمعه ( نه هر روز ) دوتا صلوات براي پدر و مادرش بفرسته ؟!

عادت كنيد از همين الان توي دعاي قنوت تون يه دعا ( براي پدر و مادر ) براتون ملكه باشه “ ربَّنَا اغْفِرلي وَ لِوالِدَيَّ وَ لِلمؤمنين وَ المؤمنات ” .

سريع خلاصه بحث رو مي گم : سينه زدن ، گريه كردن ، نوحه خوندن ، بسيج ، انجمن ، نماز شب ، نماز وتيره ، نماز

غفيله ، و . . . همه اينها عاليه . اما خداوند تبارك وتعالي مي فرمايد : هر كاري مي خواي بكن ، من نمي بخشمت چون تو پدر و مادرت رو دوست نداري . چون پدر و مادر ازت راضي نيستند و به گبر و يهودي و مسيحي مي فرمايد : هر كاري

مي خواي بكن ، من بالاخره تو رو مي آمرزم چون پدر و مادر از تو راضي هستن . والسلام

 

 

بانک پاورپوینت

نظرسنجی

نظر شما در مورد طراحی سایت جدید ما و مقایسه آن با سایت قبلی چیست؟
سایت جدید بهتر است
۳۰%
سایت قبلی بهتر بود
۴۴%
سایت جدید خوب است اماکامل و جامع نیست
۱۸%
نظری ندارم
۸%
تمام آرا: ۱۴۶