این مطلب ۳۲۰۸ بار خوانده شده

تك فرزند بودن خوب است يا بد؟

براي داشتن مهارت هاي ارتباطي و اجتماعي خوب، حتماً لازم نيست كه كودكان خواهر و برادر داشته باشند، بلكه كافي است با همسالان خود در ارتباط باشند و زمان كافي براي يادگيري اين مهارت ها به آن ها داده شود.

براي بسياري از والدين، خصوصاً در زندگي امروز با مشكلات، گرفتاري ها و نيازهاي متفاوتي كه دارد، اهميت داشتن خواهر و برادر در زندگي فرزندشان به صورت يك علامت سؤال درآمده است. بسياري از والدين جوان نگرانند كه در صورتي كه فرزندشان تك فرزند باقي بماند و هيچ خواهر و يا برادري نداشته باشد، از چيزي در زندگي محروم شده باشد. يكي از اين نگراني ها به مهارت هاي اجتماعي برمي گردد.

در حقيقت وقتي در سال ۲۰۰۴/۱۳۸۳ مطالعه اي بر روي كودكان حدود ۵ ساله انجام شد و اعلام شد كودكاني كه خواهر يا برادر ندارند، در مقايسه با كودكان هم سن و سال خود كه تك فرزند نيستند، مهارت هاي ارتباطي و اجتماعي ضعيف تري دارند، اين نگراني بالا گرفت.

اما تحقيقات جديد حاكي از آن است كه اين تفاوت با بزرگ تر شدن كودكان برطرف مي شود. يعني وقتي كودكان در سنين بالاتر با هم مقايسه شدند، ديگر از نظر مهارت هاي اجتماعي تفاوتي بين تك فرزندها و كودكاني كه خواهر و برادر داشتند ديده نشد. در حقيقت محققين اين پديده را چنين توجيه مي كنند كه آموختن مهارت هاي اجتماعي مانند مسيري است كه داشتن خواهر و برادر تنها حركت در اين مسير را سريع تر مي سازد.

البته براي ادامه مسير، ارتباط با همسالان براي كودكان بسيار ضروري است تا بتوانند مهارت هاي اجتماعي لازم را بياموزند.

             

 

بانک پاورپوینت

نظرسنجی

نظر شما در مورد طراحی سایت جدید ما و مقایسه آن با سایت قبلی چیست؟
سایت جدید بهتر است
۳۰%
سایت قبلی بهتر بود
۴۴%
سایت جدید خوب است اماکامل و جامع نیست
۱۸%
نظری ندارم
۸%
تمام آرا: ۱۴۶