این مطلب ۳۲۰۷ بار خوانده شده

تغيير خلق و خوي فصلي

براي بسياري از انسان ها و به ويژه كودكان، زمستان يكي از دوست داشتني ترين فصل سال است. اما خيلي ها زمستان را دوست ندارند و در اين فصل دچار كمبود تحرك، خمودگي، درجاتي از افسردگي و افكار نامناسب مي شوند.

به گزارش ديلي تلگراف، اين حالت براي پزشكان اصلا عجيب نيست، به هر حال زمستان تاريك ترين فصل سال محسوب مي شود و روانپزشكان از مدت ها قبل ارتباطي ميان ميزان نور محيطي و خلق و خوي انساني كشف كرده بودند و واژه «تغيير خلق و خوي فصلي» يا « SAD » را براي نامگذاري چنين حالتي به كار مي برند.

علامت هاي SAD عبارتند از؛ از دست دادن علاقه به شركت در فعاليت هاي جمعي، كاهش انرژي، دوري از دوستان، ا فزايش تمايل به مصرف مواد غذايي چاق كننده و در نتيجه افزايش وزن و خواب آلودگي مزمن است. به گفته دكتر هربرت مندل مدير موسسه روانپزشكي كودك و نوجوان مندل در وين اين حالت در نوجوانان و زنان جوان شايع تر از ديگران است و همان طور كه مي توان حدس زد در مناطق شمالي تر هر قاره شايع تر از مناطق جنوبي تر است.

اگر حالت SAD تحت درمان و توجه قرار نگيرد ممكن است به افسردگي اساسي بدل شود، پزشكان براي درمان افراد مبتلا به SAD معمولا از نور مصنوعي با شدت بسيار كم يا داروهاي ضد افسردگي با دوز پايين استفاده مي كنند اما دكتر مندل مي گويد؛ «انسان ها بايد قدر نور خورشيد در زمستان را بدانند، هر فردي در زمستان بايد تا آنجا كه مي تواند در معرض نور خورشيد قرار بگيرد، اگر در محيط كاري كم نور هستيد و آن روز يك روز آفتابي باشد، اگر ۳۰ دقيقه زير آفتاب راه برويد، در برگشت متوجه مي شويد كه انرژي تان افزايش يافته، هوشيارتر شده ايد و اشتهايتان هم كمتر شده است.

             

 

بانک پاورپوینت

نظرسنجی

نظر شما در مورد طراحی سایت جدید ما و مقایسه آن با سایت قبلی چیست؟
سایت جدید بهتر است
۳۰%
سایت قبلی بهتر بود
۴۴%
سایت جدید خوب است اماکامل و جامع نیست
۱۸%
نظری ندارم
۸%
تمام آرا: ۱۴۶